برای شارژ نمودن پاور بانک می بایست از شارژرهایی استفاده نمود که دارای استاندارد لازم باشند و ترجیحا ولتاژ خروجی شارژر 5ولت و نیز جریان خروجی 1 یا 2 آمپر باشند، در این صورت روند  شارژ به صورت استاندارد صورت میگیرد، یکی از رایج ترین اشتباهات در نحوه شارژ پاور بانک و یا تلفن های همراه، شارژ توسط درگاه یو اس بی کامپیوتر یا لپ تاپ است، در این روش به دلیل طولانی تر شدن روند شارژ که باعث آسیب و کاهش عمر باتری داخل دستگاه می شود، نمی توان خروجی مناسبی را دریافت نمود.

عموما بسیاری از افراد در هنگامی که گوشی همراه و یا هر نوع دستگاه شارژیه جدیدی را خریداری می‌نمایند، با یک سوال مشترک در ذهن خود روبرو می‌شوند: “در اولین شارژ دستگاه خود، چه مدت زمانی آن را به برق بزنیم؟” به‌ همین ترتیب، این پاسخ را باید عنوان داشت که همانند شارژ باتری گوشی، پاور بانک و یا ازاین قبیل دستگاه ها در اولین استفاده، باید مدت زمان طولانی‌تری را برای شارژ شدن سپری کند. البته بر روی کلیه دستگاه های شارژی همچون پاور بانک ها، چراغ های ال ای دی وجود دارد که در حالت چشمک زدن مقدار شارژ باقیمانده در باتری دستگاه و در صورت ثابت شدن کلیه چراغ ها نشان دهنده شارژ کامل آن می باشد ، البته در حالت استاندارد، اغلب دستگاه های شارژی در اولین شارژ زمان بیشتری را برای شارژ شدن سپری می نمایند. که بر همین اساس هر چه ظرفیت پاوربانک شما بالاتر باشد، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا به صورت کامل شارژ شود و زمانی می توانید پاوربانک خود را از برق بکشید که شارژ آن به صورت کامل انجام شده باشد. چرا که در غیر این صورت، طول عمر سلول باتری‌های آن کاهش می‌یابند.معمولا نیمه دوم زمان شارژ پاوربانک نسبت به نیمه اول، زمان بیشتری را سپری می‌کند که البته این موضوع یک امر طبیعی به حساب می‌آید. عموما باتری های جدید یا از نوع لیتیوم پلیمری و یا از نوع لیتیوم یونی هستند. در این نوع باتری ها مدار هوشمندی قرار دارد که وظیفه آن قطع جریان پس از فول شارژ شدن باتری هست. پس نگران وصل بودن پاوربانک به شارژر بعد از فول شارژ شدن نباشید. 


شرایط نگهداری از پاور بانک و تاثیر آن بر طول عمر آن

از آنجایی که مهمترین قسمت یک پاور بانک باتری آن است و شرایط نگهداری و استفاده از پاور بانک تاثیر مستقیم بر روی باتری آن می گذارد، لذا دماهای خیلی بالا (بیش از ۴۵ درجه سانتیگراد) یا خیلی پایین (زیر صفر درجه سانتیگراد) به شدت بر ظرفیت باتری تأثیرگذار بوده و باعث کاهش ظرفیت پاوربانک می شود. برای جلوگیری از کاهش عمر پاوربانک تا جایی که امکان دارد اجازه ندهید مقدار شارژ پاوربانک از 90 درصد بیشتر و از 30 درصد کمتر شود، در این شرایط میزان بهره وری از یک باطری در مدت زمان طولانی تر به مراتب بهتر و بیشتر خواهد شد.

طول عمر مفید پاوربانک

همه پاور بانک ها دارای یک یا چند باطری هستند، از آنجایی که باتری ها متشکل از مواد شیمیایی هستند و حتی اگر از پاوربانک خود نیز استفاده نکنید باتری داخلی فاسد شده و حداکثر از لحظه تولید، می توان به مدت 3 سال باتری را نگه داشت. شارژ و دشارژ شدن های متوالی هم در طول عمر باتری تاثیر گذار است. هر چه قدر شارژ و دشارژ بیشتری انجام شود عمر باتری نیز کم و کمتر می شود.

عمر مفید باتری ها تابع عوامل محیطی مانند دما، رطوبت، ضربه و شرایط بهره‌برداری مانند عمق دشارژ و استفاده از شارژرهای استاندارد می‌باشد. به طور متوسط اگر شرکت سازنده عمر مفید باتری را به عنوان مثال ۱۰۰۰ سیکل شارژ تعریف می‌نماید، این عدد در ایده‌آل‌ترین شرایط محیطی و همچنین بهره‌برداری بدست آمده است. هر چه فاصله شرایط واقعی استفاده از شرایط ایده‌آل بیشتر باشد، عمر مفید باتری با شدت بیشتری کاهش خواهد یافت.


  • نوشته شده توسط: admin
  • منتشر شده در: ROOT
  • تاریخ ایجاد: 2018-08-12
  • بازدید: 28
  • نظر: 0

برچسب :

نظر دهید

این محصول در حال حاضر موجود نیست، اطلاعات خودتون در این قسمت وارد کنید تا به محض موجود شدن کالای فوق، به شما اطلاع بدیم