پنل خورشیدی به یک ماژول فتوولتاییک اطلاق می‌شود که به لحاظ الکتریکی، روی یک ساختار تکیه گاهی نصب شده‌اند.

فتوولتاییک به انگلیسی: Photovoltaics  یا به اختصار PV، یکی از انواع سامانه‌های تولید برق از انرژی خورشیدی می‌باشد. در این روش با بکارگیری سلول‌های خورشیدی، تولید مستقیم الکتریسیته از تابش خورشید امکان‌پذیر می‌شود. سلول‌های خورشیدی از نوع نیمه رسانا می‌باشند که از سیلیسیوم یعنی دومین عنصر فراوان پوسته زمین ساخته می‌شوند. وقتی نور خورشید به یک سلول فتوولتاییک می‌تابد، بین دو الکترود منفی و مثبت اختلاف پتانسیل بروز کرده و این امر موجب جاری شدن جریان بین آن‌ها می‌گردد. می‌توان فتوولتایک را در دسته فناوری‌های انرژی‌های تجدید پذیر (نوشو) قرار داد. از کنار هم قرار دادن تعدادی سلول خورشیدی یک ماژول خورشیدی ساخته می شود واز قرار دادن چند ماژول خورشیدی در کنار هم یک صفحه خورشیدی ساخته می شود که عموما در مصارف بزرگ ردیف های زیادی از صفحه خورشیدی در کنار هم قرار می گیرند و یک سری خورشیدی تشکیل می دهند. 

پنل‌های خورشیدی را می‌توان به عنوان مولفه‌ای از یک سیستم فتوولتاییک بزرگتر، برای تولید و ذخیرهٔ الکتریسیته در کاربردهای تجاری و مسکونی، استفاده کرد. هر ماژول با یک توان خروجی DC، بین  ۳۲۰ – ۱۰۰ درجه‌بندی شده است.


راندمان یک ماژول، مساحت ماژول (با خروجی مشابه درجه‌بندی شده) را تعیین می‌کند – ماژولی ۲۳۰ وات با راندمان ۸٪ دارای دو برابر مساحت یک ماژول ۲۳۰ واتی با راندمان ۱۶ درصد است – تعداد اندکی از پنل‌های خورشیدی وجود دارند که راندمانشان / بازدهی‌شان بیشتر از ۱۹ درصد باشد.

صفحات خورشیدی، از ترکیبات نیمه هادی ساخته شده اند که کار آنها تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی می باشد. این صفحات با نام فتوولتائیک (PhotoVoltaic) یا سولار (Solar) شناخته می شوند. صفحات فتوولتائیک از نظر تکنولوژی به 3 دسته تقسیم بندی می شوند.

صفحات فتوولتائیک پلی کریستال (Photovoltaic Polycrystalline Panels)، صفحات فتوولتائیک مونوکریستال (Photovoltaic Monocrystalline Panels) و صفحات فتوولتائیک نوارینام دارد(Thin Film)

در ایران می‌توان از صفحات خورشیدی قابل نصب روی سقف منازل و شرکت‌ها به ‌منظور صرفه‌جویی در انرژی استفاده کرد.البته با استفاده از انرژی خورشیدی نمی‌توان تمامی برق مورد نیاز یک واحد مسکونی و مخصوصا یک شرکت بزرگ را تأمین کرد اما می‌توان با تأمین بخشی از الکتریسیته مورد نیاز، بخش دیگر را ذخیره کرد.از سوی دیگر می‌توان از فناوری صفحات خورشیدی در جاده‌ها و خیابان‌ها برای تولید برق نیز استفاده کرد.  • نوشته شده توسط: admin
  • منتشر شده در: ROOT
  • تاریخ ایجاد: 2018-05-06
  • بازدید: 89
  • نظر: 0

برچسب :

نظر دهید

این محصول در حال حاضر موجود نیست، اطلاعات خودتون در این قسمت وارد کنید تا به محض موجود شدن کالای فوق، به شما اطلاع بدیم