در مقالات پیش به تعریف پاور بانک و نحوه عملکرد آن اشاره کردیم، حال میپردازیم به استانداردهای یک دستگاه شارژ یا همان پاور بانک...

شاید برای خرید یک پاور بانک به مراکز خرید متعددی رفته اید، و از هر فروشنده ایی در رابطه با پاوربانکی که در فروشگاه خود موجود دارد، تعاریف متفاوتی نیز شنیده باشید...همچنین در سایت های فروش زمان زیادی برای به یک اتنخاب درست صرف کرده اید، و در نهایت نتوانستید انتخاب دلخواه خود را پیدا کنید.

اما به راستی یک پاور بانک استاندارد از چه ویژگی هایی برخوردار می باشد؟

در نگاه اول از ویژگی های مهم یک پاور بانک مناسب، برخورداری از زیبا بودن طراحی بدنه دستگاه، سایز و ابعاد معقول، وزن، ضخامت، قطر و همچنین تناسب حجم فیزیکی با حجم میلی‌آمپری آن میباشد. در هر حال بهتر است طرفیت پاوربانک را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. توجه داشته باشید که پاوربانک‌هایی با ظرفیت بالاتر، معمولا از لحاظ اندازه حجیم تر و از لحاظ وزن سنگین هستند. جنس بدنه پاور بانک ها از مواد مختلف با ترکیبات متفاوت و با کیفیت های مختلف ساخته میشود، فلزی، پلاستیکی، ویا ترکیبی از هر دو، که به هر صورت روی قیمت نهایی تاثیر به سزایی خواهد داشت.

یکی از نکاتی که در انتخاب پاور بانک باید رعایت کرد، شکل و مواد بدنه آن است چرا که لبه های تیز، روکش بدنه خشن و ایراداتی از این قبیل میتواند به گوشی و یا هر نوع دیوایسی که در کنار پاور بانک جهت شارژ قرار میگیرد، آسیب برساند.

اما بعضی پاور بانک ها از طراحی بدنه بسیار زیبا و جنس بدنه لوکس مثل آلومینیوم، کروم، و یا چرمی، در رنگبندی های متفاوت برخوردار هستند، ولی نکته اینجاست، که این زیبایی هیچ ارتباطی به کیفیت باتری و متعلقات الکترونیکی پاور بانک مورد نظر ندارد.

اما قسمت مهمتر یک پاور بانک در زیر روکش بدنه آن نهفته است. اجزائی همچون باتری داخلی، روکش خارجی، پورت ورودی و پورت خروجی همگی در اغلب پاور بانک ها موجود است اما فقط یک سوال اینجا مطرح است که آیا موبایل یا دیوایسی که جهت شارژ به پاور بانک مورد نظر وصل شده دچار مشکلات الکترونیکی نخواهند شد؟؟؟

هنگامی که از طریق کابل، ارتباط موبایل یا تبلت به پاور بانک برقرار میشود تنها چیزی که میتواند از موبایل و تبلت شما مراقبت کند، مدار محافظت هوشمند پاور بانک انتخابی شماست، کار این قسمت از پاور بانک تشخیص ولتاژ کم یا زیاد، یا اضافه جریان و اضافه شارژ، اختلالات جریان برق داخل پاوربانک و متوقف کردن جریان کوتاه است، که اصطلاحا به عملکرد این قسمت از پاور بانک، اتو دیتکت یا همان شناسایی و کنترل جریان اتصال نیز می گویند.

اگر تناسب ولتاژ بین دستگاه شارژ گیرنده و دستگاه شارژ شونده، حین عملیات شارژ دچار اختلالات شود، و اگر در این لحظه پاور بانک به صورت خودکار عملیات شارژ را متوقف نکند، موجب افزایش دمای بی رویه و یا بروز تخریب مدارها و همچنین بروز آتش سوزی دستگاه شارژ گیرنده خواهد شد. پاوربانک های بی کیفیت و غیر معتبر که ساختاری غیراستاندارد دارند، ممکن است به باتری گوشی و یا هر دیوایس دیگری که جهت شارژ به آن متصل شده است، آسیب جدی وارد کنند.

حال می پردازیم به اصلی ترین قسمت پاوربانک، باتری یا همان منبع دخیره انرژی در پاور بانک...

در گذشته باتری ها در دو نوع  نیکل-کادمیوم و نیکل-متال بود حال در پاور بانک ها از باتری‌های لیتیوم ‌یونی و لیتیوم پلیمری بهره می برند، این باتری ها با توجه به کیفیت ساخت، در نگهداری انرژی  تاثیر به سزایی دارند. باتری‌های لیتیوم پلیمر در واقع از خانواده همان لیتیوم یونی‌ها هستند که از دو مزیت سبک ‌بودن و شکل ‌پذیر بودن بهره‌مند شده‌اند. علت استفاده از باتری‌های لیتیوم‌ پلیمری در ساخت بعضی از پاور بانک ها این است که این باتری‌ها به هر شکلی که مد نظر مهندسان طراح است، قابل تغییر هستند و به راحتی می‌توان از آن‌ها در ساخت دستگاه‌ها با اشکال مختلف هندسی استفاده کرد. یک مسئله مهم دیگر این است که شرکت های نا معتبر سازنده پاور بانک های غیر استاندارد از باتری های مستعمل و بازیافت شده جهت ساخت و برای رغابت در قیمت تمام شده پاور بانک نیز استفاده میکنند، که نادیده گرفتن برند دستگاه و یا تاکید نداشتن در اصل بودن یا نبودن آن در هنگام خرید دستگاه پاور بانک، باعث صدمات جدی برای دیوایس های گیرنده شارژ در طول مصرف خواهد شد.

حال با بررسی مسائلی که عنوان شد، میتوان دریافت که پاور بانک های کارخانه های شناخته شده و معتبر جهانی دارای کلیه ویژگی های فوق می باشند و این اطمینان را به مصرف کنندگان می دهند که استفاده از محصولاتشان هیچگونه آسیبی به باتری دستگاه  شارژ شونده وارد نمی کند، و این در حالی است که استفاده از پاور بانکهایی که فاقد نام تجاری معتبر و استاندارد های مذکور هستند، باعث آسیب رساندن و ایجاد اختلالات جدی در دستگاه های ارزشمند مصرف کنندگان می گردد.


  • نوشته شده توسط: admin
  • منتشر شده در: ROOT
  • تاریخ ایجاد: 2017-09-02
  • بازدید: 141
  • نظر: 0

برچسب :

نظر دهید

این محصول در حال حاضر موجود نیست، اطلاعات خودتون در این قسمت وارد کنید تا به محض موجود شدن کالای فوق، به شما اطلاع بدیم